Atrakcje w okolicy

Jurgów i jego okolice to miejsce dla lubiących aktywny wypoczynek, co umożliwiają pobliskie góry, lasy, jeziora, rzeki oraz liczne tereny sportowe. Korzystając z uroków przyrody, można tu przemierzyć setki szlaków: pieszych, rowerowych, narciarskich, konnych a przy okazji zobaczyć wiele interesujących zabytków. Wszystkich atrakcjach nie sposób po krótce opisać, poniżej przedstawiamy kilka naszym zdaniem najciekawszych i najpiękniejszych z nich godnych polecenia.

TATRY WYSOKIE I ZACHODNIE


Oferują wiele pięknych tras o zróżnicowanym stopniu trudności. Do najpopularniejszych zalicza się:

Wycieczkę nad tatrzańskie jeziora ( Palenica Białczańska- Morskie Oko- Szpiglasowa Przełęcz- Dolina Pięciu Stawów Polskich z najwyższym w Polsce 70 m wodospadem Siklawa- Dolina Roztoki z kolejnym wodospadem Wodogrzmoty Mickiewicza- Palenica Białczańska).

Ponad Halą Gąsinicową ( Kuźnice w Zakopanem- kolej linowa na Kasprowy Wierch- Świnica- Hala Gąsienicowa- Kużnice).

Do krzyża na Giewoncie ( Kuźnice- Kalatówki- Hala Kondratowa – Giewont- Mały Giewont-Dolina Strążyska-Zakopane)

Skarby Doliny Kościeliskiej, uważanej za najpiękniejszą w Tatrach Zachodnich z cudownym widokiem na Czerwone Wierchy.( Kiry- Dolina Kościeliska- Kiry). W tutejszych wapiennych skałach utworzyły się liczne jaskinie, z których część z nich udostępniono do zwiedzania- Jaskinię Mroźną, Mylną i Raptawicką. Spacer ten można urozmaicić także podchodząc bocznymi szlakami do Wąwozu Kraków, schroniska na Ornaku i skrytego wśród świerkowych lasów Smreczyńskiego stawu.

Dolinki reglowe. Jeśli kondycja lub czas nie pozwalają na wycieczki w największe doliny i szczyty, warto udać się do ciekawej dolinki reglowej, położonej tuż nad centrum Zakopanego. Trasa wiedzie od słynnej Wielkiej Krokwi w Zakopanem, Ścieżką Pod Reglami, pod szczyt Sarniej Skały, skąd rozpościera się piękny widok na Giewont, do Doliny Strążyskiej z wodospadem Siklawica, a potem doliną do Zakopanego.

Grzbietami Gubałówki, skąd rozciągają się wspaniałe widoki na Tatry. Trasę można rozpocząć od wjazdu kolejką ziemną na Gubałówkę, skąd udajemy się w stronę Butorowego Wierchu .

PIENINY.


Dwa zamki ( Czorsztyn-Sromowce Wyżne – Niedzica). Wycieczka ta pozwala odwiedzić dwa zamki malowniczo położone nad Jeziorem Czorsztyńskim. Zbudowana na nim zapora jest najwyższa w Polsce, ma aż 56 m wysokości. Około 200 m stąd znajduje się przystań, skąd latem i jesienią można wyruszyć statkiem spacerowym „Białą Damą” docierając do przeciwległych zamków. Zamek Niedzica-Pięknie położony nad Dunajcem okazały zamek w Niedzicy (również nazywany Dunajcem) stoi na stromej skale o wysokości 566 m npm. Wygląd otoczenia zamku został znacznie zmieniony w latach 80-tych XX w., gdy na rzece ukończono budowę potężnej zapory. Ten węgierski niegdyś zamek, oraz pobliska polska warownia w Czorsztynie efektownie górują nad okolicą i przypominają typowe "orle gniazda". Gotyckie ruiny zamku w Czorsztynie- Zamek w Czorsztynie należy do jednych z najciekawszych i zarazem najbardziej tajemniczych atrakcji turystycznych regionu. Na jego temat powstało wiele legend, które przetrwały do dziś i nadal krążą zarówno wśród samych mieszkańców okolicznych miejscowości jak i przybywających do Czorsztyna turystów. Zamek został wzniesiony w XIV wieku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, jako warowania graniczna, której zadaniem było strzeżenie szlaku handlowego oraz dyplomatycznego usytuowanego w dolinie Dunajca.
Spływ Dunajcem. Przełom Dunajca w Pieninach to z pewnością jeden z najbardziej malowniczych widoków w całej Polsce. Dunajec to rzeka, która fascynuje, zachwyca oraz przyciąga jak magnes turystów z Polski, oraz zagranicy. Oplatając w niezwykły sposób najwyższe wierzchołki Pienin tworzy fenomenalne krajobrazy. Trasa spływu prowadzi z miejscowości Sromowce Niżne do Krościenka lub w krótszej wersji do Szczawnicy. Spływy organizowane są od początku kwietnia do końca października. Cała trasa spływu to 23 kilometry a jej pokonanie zajmuje około 3 godzin.

Wokół Pienińskiego Parku – Wycieczka samochodowa( Niedzica-Frydman-Dębno Podhalańskie z XV- wiecznym drewnianym kościółkiem wpisanym na listę UNESCO- Maniowy -Mizerna-Kluszkowce-Czorsztyn-Krościenko-Szczawnica-Czerwony Klasztor-Sromowce Niżne-Sromowce Wyżne-Niedzica).

Sokolą Percią. Aby spojrzeć z lotu ptaka na przełom Dunajca, najlepiej wspiąć się na słynną Sokolicę. Z Krościenka prowadzi tam zielony szlak. Taras szczytowy gwarantuje niezapomniane widoki na Pieniny. W dalszą drogę prowadzi niebieski szlak zwany Sokolą Percią przez Zamkową Górę, Trzy Korony, i dalej szlakiem do Krościenka.

Wysoka i Wąwóz Homole. Małe Pieniny słyną z malowniczych łąk i skałek szczególnie pięknych w Wąwozie Homole. Istnieje kilka możliwych szlaków oto przykładowy: Szczawnica- Wysoka- Wąwóz Homole- Jaworki.

INNE ATRAKCJE


Wspaniałe tereny narciarskie, sztucznie dośnieżane i oświetlone z zapleczem gastronomicznym, licznymi wypożyczalniami sprzętu i szkołami narciarskimi. Łącznie w Jurgowie, Czarnej Górze, Białce i Bukowinie Tatrzańskiej znajduje się ok.45 wyciągów i kolejek krzesełkowych. W ostatnich latach na terenie Jurgowa powstają również liczne trasy przygotowane do nart biegowych. Nie zapomniano również o miłośnikach jazdy na łyżwach, dla których przygotowano dwa lodowiska w Białce Tatrzańskiej.

Baseny Termalne w Bukowinie Tatrzańskiej, Białce, Szaflarach, Zakopanem na Antałówce i na Szymoszkowej, a także na Słowacji w oddalonym o 40 km Vrbovie i 50 km Popradzie słynne AquaCity wspaniały i relaksujący raj wodny, oferujący odwiedzającym kryte i odkryte baseny wypełnione woda geotermalną, 50 - metrowy basen olimpijski, centrum SPA.

Rabkoland Rabka Zdrój, oddalony o 40 km rodzinny park rozrywki, który mieści się na ul. Podhalańskiej. Park czynny jest codziennie od maja do sierpnia w godz. 10 ?do 18. We wrześniu od godz.10.00 - 17.00 .

Szlakiem architektury drewnianej w Jurgowie. Drewniany kościół św. Sebastiana z 1675 r. w stylu rokoko, Zagroda Sołtysów z 1861 r. w której mieści się muzeum, stary drewniany tartak, napędzany wodą z rzeki, szałasy pasterskie na polanie zwaną „Podokólne” - szałasy zostały przeniesione ponad sto lat temu z polan jaworzyńskich w jedno miejsce i tak powstało skupisko szałasów nazywane przez niektórych wsią letnią.

Boiska sportowe Orlik, oddalone 500m od obiektu. Boisko do gry w piłkę nożną, koszykówkę a także duży ogólnodostępny plac zabaw dla dzieci.

Litwinka- wzniesienie znajdujące się nad rzeką Białką w Czarnej Górze, na szczycie której znajduje się widoczny z daleka milenijny krzyż. To jedyne w Polsce miejsce, z którego widok rozpościera się na 4 parki narodowe: Tatrzański, Pieniński, Babiogórski oraz Gorczański. Dzięki drodze asfaltowej można dotrzeć na sam szczyt samochodem.

Łatwe tereny spacerowe – w okolicy Jurgowa jest wiele malowniczych tras, które można pokonać pieszo np. z dziećmi. Do najpopularniejszych należy: Droga na Rynias- rozpoczynająca się kilkaset metrów od naszego obiektu. Rynias to mała polana położona w głębi lasu nad rzeką Białką, wzdłuż której przebiega granica polsko-słowacka. Na polanie tej znajduje się zaledwie kilka domostw oddalonych od zabudowań wiejskich ok.3 km.

Jaskinie na Słowacji – na terenie Słowacji istnieje bardzo wiele jaskiń. 12 z nich jest udostępnionych dla zwiedzających. Do najpopularniejszych zaliczamy: Demenowską Jaskinie, Jaskinię Lodową, ora najbliżej położoną jaskinię od naszego obiektu, oddaloną ok. 20 km Jaskinię Bielską.

Ośrodki jazdy konnej- najbliżej w Bukowinie Tatrzańskiej.

Słynne imprezy folklorystyczne w Bukowinie Tatrzańskiej: Sabałowe Bajania w sierpniu oraz Karnawał Góralski w lutym. Zimą w Białce Tatrzańskiej w karczmie Litworowy Staw wieczorami dancingi przy muzyce na żywo.

Ścieżki dla kolarstwa górskiego oraz rafting – spływ łodziami i kajakami po rzece Białce, jedynej w Polsce rzece typu alpejskiego.

Bungee jumping – czyli skoki na linie z mostów i dźwigów. Atrakcję tę świadczy firma Mario Jumping pod Gubałówką w Zakopanem z dźwigu- żurawia.

Loty na paralotni. Popularne miejsca uprawiania paralotniarstwa to okolice Zakopanego, góra Nosal, Gubałówka, Czarna Góra.

Loty szybowcem i loty widokowe. Te wspaniale doświadczenie lotu w przestworzach można przeżyć na oddalonym o 20 km lotnisku w Nowym Targu.

Nurkowanie. Niewiele jest miejsc do nurkowania w Małopolsce. Tę dyscyplinę sportową można jednak uprawiać najbliżej w Jeziorze Czorsztyńskim ( 25 m głębokości, widoczność pod wodą do 8 m).